Aarhus Universitets segl

Internationale gæsteforskere besøger ledelsescenteret

Kong Frederiks Center for Offentlig Ledelse samarbejder tæt med internationale forskningsmiljøer om at skabe ny viden om offentlig ledelse og organisationer. I øjeblikket gæstes centeret af tre internationale ph.d.-studerende, som alle forsker i aktuelle spørgsmål om ledelse, motivation og beslutningstagning i offentlige organisationer.

Foto: privat. Fra venstre: Lorenza Micacchi, Roos Mulder, Catarina Antunes Mantas.

Fra marts til juni 2026 har ledelsescenteret fornøjelsen af tre gæsteforskere: Lorenza Micacchi, Roos Mulder og Catarina Antunes Mantas. De tre undersøger på forskellige måder, hvordan offentlige organisationer kan skabe bedre rammer for medarbejdere, ledere og beslutningstagere. De besøger centeret og Danmark, fordi danske offentlige organisationer udgør en særlig interessant kontekst for deres forskningsprojekter om offentlig ledelse, motivation og beslutningstagning. Nedenfor kan du læse om hver af de tre gæsteforskeres projekter.

Motivation for at bidrage til samfundets bedste

Lorenza Micacchi er ph.d.-studerende ved Universitetet i Bern i Schweiz og undersøger, hvordan medarbejdere i både offentlige og private organisationer oplever at bidrage til samfundets bedste gennem deres arbejde.

Projektet tager udgangspunkt i medarbejdernes motivation for at gøre noget godt for andre eller for samfundet, såkaldt public service motivation. Lorenza undersøger konkret, hvilken betydning medarbejderne lægger i idéen om at bidrage til samfundets bedste, og hvad det betyder for deres adfærd. Samtidig afdækker projektet, hvordan organisationer kan understøtte – eller utilsigtet svække – denne motivation.

Forskningsprojektet sammenligner data fra Danmark, Italien, Schweiz og USA. Her samarbejder Lorenza med blandt andet finansministerier og offentlige hospitaler for at undersøge, hvordan organisatoriske rammer påvirker medarbejderesmotivation, trivsel og adfærd.

Projektet er særligt relevant for offentlige ledere og HR-medarbejdere, da tidligere forskning peger på, at motivationen for at bidrage til samfundet hænger sammen med både højere arbejdsglæde, bedre resultater og stærkere fastholdelse af medarbejdere. 

Kan ledelse blive for meget af det gode?

Roos Mulder er ph.d.-studerende ved Utrecht Universitet i Holland, hvor hun undersøger et spørgsmål, som ofte overses i ledelsesforskningen: Kan ledelse nogle gange blive for meget af det gode?

Projektet undersøger, hvordan ledelsesstøtte påvirker medarbejderes trivsel og performance – og om der findes et punkt, hvor mere ledelsesstøtte ikke længere hjælper medarbejderne, men i stedet kan skabe frustration, stress og oplevelsen af at blive overvældet.

Roos anvender både litteraturstudier, interviews og spørgeskemaundersøgelser for at undersøge, om mere ledelse ikke nødvendigvis er bedre, og hvornår der kan være behov for en bedre balance mellem støtte, autonomi og forventninger.

Hendes forskningsprojekt kan være særligt relevant for ledere, fordi det udfordrer en udbredt antagelse om, at mere opmærksomhed på ledelse altid fører til bedre resultater. Projektet kan være med til at belyse, hvordan mere balancerede tilgange til ledelse både kan reducere arbejdspres og skabe bedre trivsel for både medarbejdere og ledere.

Hvordan søger embedsmænd information?

Catarina Antunes Mantas er ph.d.-studerende ved Leiden Universitet i Belgien, hvor hun forsker i, hvordan topembedsmænd søger og bruger information om resultater, når de skal forstå problemer og udvikle politiske løsninger.

Projektet undersøger blandt andet, hvilke typer information embedsmænd orienterer sig mod, når organisationer oplever udfordringer eller ikke lever op til deres egne målsætninger. Samtidig forsøger Catarina at finde svar på, hvordan forskellige måder at søge information på påvirker udviklingen af politiske løsninger og beslutninger. Dette undersøger hun gennem eksperimentelle studier med data fra blandt andet Holland, Belgien og Danmark.

Catarina's forskning bygger på forventninger om, at topembedsmænd ofte vil søge information, som ligger tæt på deres eksisterende viden og antagelser. Det skyldes ikke nødvendigvis bevidste valg eller dårlige intentioner, men at mennesker nemt orienterer sig mod dét, de allerede kender og er fortrolige med. Derfor forventer hun også, at det er mere vanskeligt for topembedsmænd at optage ny information og overveje alternative løsninger på politiske problemer.

Forskningsprojektet er særligt relevant for offentlige organisationer og beslutningstagere, fordi måden, embedsmænd arbejder med information på, kan påvirke kvaliteten af de politiske beslutninger og de velfærdsydelser, borgerne modtager – og dermed i sidste ende også borgernes tilfredshed med den offentlige service.

Internationale samarbejder styrker forskningen

Ifølge centerleder og professor Christian Bøtcher Jacobsen er internationale forskningssamarbejder en vigtig del af ledelsescenterets arbejde.

”Mange af de udfordringer, offentlige organisationer står over for, går på tværs af landegrænser. Derfor er internationale forskningssamarbejder vigtige for at udvikle robust og relevant viden om offentlig ledelse,” forklarer han.

De tre gæsteforskere bidrager dermed ikke kun med ny viden til deres egne projekter, men også til det internationale forskningsmiljø omkring offentlig ledelse, som Kong Frederiks Center for Offentlig Ledelse er en del af.