Medarbejdere

Institutleder:
Professor Peter Munk Christiansen
E-mail: PMC@ps.au.dk
Tlf.: 8716 5685
Mobil: 3011 5340

Kontor e-mailps@ps.au.dk
SE OGSÅ: Adjungerede professorer

     

     

    Sekretariatsleder:
    Lene Hjøllund
    Mail: lh@ps.au.dk
    Tlf.: 8716 5619
    Mobil: 5144 3012

    Institutsekretær:
    Birgit Kanstrup 
    Mail: bk@ps.au.dk 
    Tlf.: 8716 5601  


    Gruppebillede af instituttets medarbejdere, 2017 
    - KLIK FOR STØRRE BILLEDE

     


    Medarbejdere ved Institut for Statskundskab

    Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
    Aagaard, Kaare Seniorforsker ka@ps.au.dk +4587165236 1331, 025
    Aarslew, Laurits Florang Ph.d.-studerende lfaa@ps.au.dk +4587164904 1332, 223
    Aarøe, Lene Lektor leneaaroe@ps.au.dk +4587165705 1340, 233
    Albertsen, Andreas Brøgger Postdoc aba@ps.au.dk +4587165302 1332, 117
    Andersen, Annette Bruun Sprogmedarbejder annette@ps.au.dk +4587165584 1331, 126
    Andersen, David Delfs Erbo Adjunkt dandersen@ps.au.dk +4587165595 1331, 222
    Andersen, Jens Peter Seniorforsker jpa@ps.au.dk +4587165891 1332, 114
    Andersen, Lotte Bøgh Professor lotte@ps.au.dk +4587165726 1340, 328
    Andersen, Nikolaj K. Ph.d.-studerende andersen@ps.au.dk +4587166336 1332, 224
    Andersen, Simon Calmar Professor simon@ps.au.dk +4587165725 1340, 327
    Andersen, Steffen Selmer Ph.d.-studerende selmer@ps.au.dk +4587166223 1331, 217
    Bager, Anders Valentin Videnskabelig assistent +4587165965 1340, 340
    Bak Foged, Ane Karoline Ph.d.-studerende akbf@ps.au.dk +4587165438 1341, 222
    Baker, Christine Friis Ph.d.-stipendiat christine.baker@ps.au.dk
    Bartusevicius, Henrikas Adjunkt henrikas@ps.au.dk +4587165628 1331, 326
    Beach, Derek Professor derek@ps.au.dk +4587165629 1332, 222
    Bech, Mickael Professor mibe@ps.au.dk +4587165965 1340, 340
    Bendtsen, Anna-Kathrine Videnskabelig assistent akb@ps.au.dk +4587165048 1332, 115
    Bengtson, Andreas Ph.d.-studerende anbe@ps.au.dk +4587166338 1332, 123
    Binderkrantz, Anne Skorkjær Professor asb@ps.au.dk +4587165706 1341, 220
    Birkving, Astrid Lykke Videnskabelig assistent alb@ps.au.dk 1331, 019
    Bisgaard, Martin Adjunkt mbisgaard@ps.au.dk +4587165608 1340, 137
    Bisgaard, Mette Videnskabelig assistent mette.bisgaard@ps.au.dk
    Bjerre, Trine Kaalby Videnskabelig assistent trkb@ps.au.dk
    Bloch, Carter Walter Centerleder, Professor carter.bloch@ps.au.dk +4587165901 1331, 022
    Blom-Hansen, Jens Professor jbh@ps.au.dk +4587165696 1340, 338
    Boisen Andersen, Didde Ph.d.-studerende diddeba@ps.au.dk 1332, 121
    Bor, Alexander Postdoc alexander.bor@ps.au.dk 1341, 124
    Borre, Ole Professor emeritus borre@ps.au.dk +4587165248 1331, 112
    Boye, Stefan Ph.d.-studerende sboye@ps.au.dk 1340, 336
    Brady, Emer Videnskabelig assistent bradyem@ps.au.dk 1332, 112
    Bruun, Finn Lektor emeritus fb@ps.au.dk 1331, 112
    Brænder, Morten Lektor mortenb@ps.au.dk +4587165621 1331, 228
    Bundgaard, Helle M.H. Kontorfuldmægtig helle@ps.au.dk +4587165602 1331, 125
    Burau, Viola Lektor viola@ph.au.dk +4593508709 1260, 225
    Bækgaard, Martin Professor martinb@ps.au.dk +4587165724 1340, 335
    Bøggild, Troels Postdoc tboeggild@ps.au.dk +4587165732 1341, 211
    Cecchini, Mathilde Adjunkt mcecchini@ps.au.dk +4587164315 1340, 133
    Christensen, Emily Rose Tangsgaard Ph.d.-studerende ertc@ps.au.dk +4587165735 1340, 336
    Christensen, Julian Postdoc julian@ps.au.dk +4587165617 1341, 120
    Christensen, Jørgen Grønnegård Professor emeritus jgc@ps.au.dk +4528180189 1341, 213
    Christensen, Matias Engdal Ph.d.-studerende mec@ps.au.dk
    Christiansen, Peter Munk Professor, Institutleder pmc@ps.au.dk +4587165685 1341, 212
    Dalsgaard, Anja Sprogmedarbejder anja@ps.au.dk +4587165616 1331, 121
    Daur, Valentin Ph.d.-studerende vdaur@ps.au.dk 1341, 116
    Degn, Lise Adjunkt ld@ps.au.dk +4587165887 1331, 311
    Djuve, Vilde Lunnan Ph.d.-studerende v.l.djuve@ps.au.dk
    Dorf, Anna Christine Ph.d.-stipendiat achd@ps.au.dk
    Doucette, Jonathan Stavnskær Ph.d.-studerende jd@ps.au.dk +4587165731 1331, 221
    Duus-Otterström, Göran Lektor gdo@ps.au.dk +4587164893 1332, 117
    Eklund, Carita Mirjami Postdoc ceklund@ps.au.dk +4587165006 1331, 019
    Elklit, Jørgen Professor elklit@ps.au.dk +4587165583 1331, 222
    Finke, Daniel Professor finke@ps.au.dk +4587165639 1332, 221
    Fjendbo, Trine Høj Ph.d.-studerende fjendbo@ps.au.dk 1340, 236
    Frederiksen, Kristian Vrede Skaaning Ph.d.-studerende ksf@ps.au.dk +4587165731 1332, 223
    Fuglsang, Simon Videnskabelig assistent simon.fuglsang@ps.au.dk +4587166163 1331, 023
    Gelardi, Maiken Ph.d.-studerende maikeng@ps.au.dk +4523654192 1332, 223
    Graversen, Ebbe Krogh Lektor ekg@ps.au.dk +4587165893 1331, 028
    Green-Pedersen, Christoffer Professor cgp@ps.au.dk +4587165692 1340, 329
    Grundholm, Alexander Taaning Ph.d.-studerende atg@ps.au.dk +4587166248 1332, 224
    Grøn, Caroline Howard Lektor cg@ps.au.dk +4593521838 1340, 226
    Guul, Thorbjørn Sejr Adjunkt tsg@ps.au.dk +4587164984 1341, 119
    Gøtzsche-Astrup, Johan phd-studerende jga@ps.au.dk +4587165614 1331, 217
    Gøtzsche-Astrup, Oluf Ph.d.-studerende oga@ps.au.dk
    Hall, Ellen Wanned Østerby Akademisk medarbejder eh@ps.au.dk +4587164325 1340, 127
    Halling, Aske Ph.d.-studerende aske@ps.au.dk
    Hansen, Frederik Godt Ph.d.-studerende frederik@ps.au.dk +4587165248 1340, 134
    Hansen, Jesper Asring Jessen Adjunkt jesper@ps.au.dk
    Hansen, Lasse Schmidt Ph.d.-studerende lsh@ps.au.dk +4587165648 1332, 213
    Harste, Gorm Lektor gha@ps.au.dk +4587165593 1331, 226
    Hirsch, Lisa Ph.d.-studerende lisahirsch@ps.au.dk 1341, 112
    Hjelt, Mikkel Jagath Ph.d.-studerende mjh@ps.au.dk +4587166256 1331, 325
    Hjermitslev, Ida Bæk Gæsteforsker hjermitslev@ps.au.dk
    Hjøllund, Lene Sekretariatsleder lh@ps.au.dk +4587165619 1331, 127
    Holm, Jakob Majlund Adjunkt jholm@ps.au.dk +4587165598 1341, 111
    Høg Utoft, Ea Ph.d.-studerende eautoft@ps.au.dk +4587166129 1331, 314
    Højlund, Anne-Sofie Greisen PhD-studerende agh@ps.au.dk 1332, 123
    Irming, Jane Frølund Afdelingsleder jfi@ps.au.dk +4587165238 1331, 021
    Jacobsen, Christian Bøtcher Lektor christianj@ps.au.dk +4587165431 1340, 332
    Jakobsen, Morten Lektor mortenj@ps.au.dk +4587165246 1340, 326
    Jensen, Carsten Professor carstenj@ps.au.dk +4587165678 1340, 227
    Jeppesen, Matilde PhD-studerende mj@ps.au.dk +4587165441 1341, 222
    Johannsen, Lars Lektor johannsen@ps.au.dk +4587165679 1331, 215
    Junge, Sarah Yde Ph.d.-studerende syj@ps.au.dk +4587165683 1340, 334
    Jørgensen, Frederik Ph.d.-studerende fj@ps.au.dk 1331, 221
    Jørgensen, Knud Erik Professor kej@ps.au.dk +4587165906 1332, 218
    Kaas, Jonas Gejl Adjunkt gejl@ps.au.dk
    Kaldahl, Marie Ph.d.-studerende mariekaldahl@ps.au.dk +4587165442 1341, 118
    Schmidt, Evanthia K. Lektor eks@ps.au.dk +4587165896 1331, 032
    Kanstrup, Birgit Afdelingsleder bk@ps.au.dk +4587165601 1331, 128
    Karmsteen, Kirstine Ph.d.-studerende kir@ps.au.dk
    Kiil, Filip Ph.d.-studerende fk@ps.au.dk +4587165731 1332, 223
    Kjeldsen, Anne Mette Lektor annemette@ps.au.dk +4587165734 1340, 330
    Kjær, Anne Mette Professor mkjaer@ps.au.dk +4587165245 1341, 214
    Kladakis, Alexander Ph.d.-studerende alkl@ps.au.dk +4587165854 1331, 313
    Klein, Elad Postdoc kleinel@ps.au.dk 1331, 324
    Klüser, Klaus Jonathan Ph.d.-studerende kjk@ps.au.dk +4587165603 1341, 116
    Knudsen, Tonny Brems Lektor tbrems@ps.au.dk +4587165642 1332, 219
    Kolstad, Karoline Larsen Ph.d.-studerende klk@ps.au.dk 1332, 213
    Krishnarajan, Suthan Adjunkt suthan@ps.au.dk +4587165349 1331, 223
    Kristensen, Thomas Ph.d.-studerende tkristensen@ps.au.dk +4587165734 1341, 112
    Kristjansen, Simon Toft Ph.d.-studerende stkr@ps.au.dk
    Kruse, Mathias Ph.d.-studerende matkr@ps.au.dk
    Kölln, Ann-Kristin Lektor koelln@ps.au.dk +4587165615 1340, 231
    Larsen, Lars Thorup Lektor lars@ps.au.dk +4587165701 1331, 227
    Larsen, Martin Vinæs Adjunkt mvl@ps.au.dk +4587165231 1340, 128
    Larsen, Morten Hjortskov Adjunkt mlarsen@ps.au.dk +4587164969 1341, 122
    Lauritsen, Henrik Ph.d.-studerende hl@ps.au.dk +4587165687 1332, 224
    Laustsen, Carsten Bagge Lektor cbl@ps.au.dk +4587165423 1332, 124
    Laustsen, Lasse Lektor ll@ps.au.dk +4587165587 1341, 114
    Leipziger, Lasse Egendal Ph.d.-stipendiat au220338@au.dk
    Lindekilde, Lasse Professor lindekilde@ps.au.dk +4587165631 1331, 229
    Lippert-Rasmussen, Kasper Professor lippert@ps.au.dk +4587165643 1332, 118
    Loftager, Jørn Emeritus lektor loftager@ps.au.dk +4551926091 1331, 112
    Loftis, Matt W. Lektor mattwloftis@ps.au.dk +4587165635 1341, 123
    Lund, Clara Siboni Ph.d.-studerende csl@ps.au.dk 1340, 236
    Lyngs, Allan Rye Ph.d.-studerende arl@ps.au.dk
    Madsen, Emil Bargmann Ph.d.-studerende ebm@ps.au.dk +4587164854 1331, 023
    May, Danielle Annie PhD-studerende danielle.may@ps.au.dk 1340, 134
    Mejlgaard, Niels Professor nm@ps.au.dk +4587165895 1331, 024
    Midtgaard, Søren Flinch Lektor midtgaard@ps.au.dk +4587165623 1332, 122
    Mongeon, Philippe Postdoc philippe.mongeon@ps.au.dk +4587165235 1332, 112
    Mortensen, Peter Bjerre Professor peter@ps.au.dk +4587165707 1340, 333
    Mouritsen, Per Lektor pm@ps.au.dk +4587165624 1332, 212
    Mouritzen, Poul Erik Professor emeritus pem@ps.au.dk 1331, 112
    Mozaffari, Mehdi Professor emeritus mehdi@ps.au.dk +4520222387 1331, 112
    Munch, Lauritz Aastrup Ph.d.-studerende laumu@ps.au.dk +4587165736 1332, 123
    Møller, Anne Mette Adjunkt amm@ps.au.dk
    Møller, Jørgen Professor jm@ps.au.dk +4587152203 1331, 225
    Nannestad, Peter Professor emeritus pnannestad@ps.au.dk +4587165581 1340, 337
    Nicolaisen, Peter Busch Ph.d.-studerende pbn@ps.au.dk
    Nielsen, Helle Ørsted Seniorforsker hon@envs.au.dk +4587165612
    Nielsen, Maria Lehmann Videnskabelig assistent male@ps.au.dk +4587165052 1332, 115
    Nielsen, Poul Aaes Lektor poul@ps.au.dk 1340, 344
    Nielsen, Rikke Haglund Studiesekretær rhn@ps.au.dk +4587165439 1331, 121
    Nielsen, Vibeke Lehmann Professor vln@ps.au.dk +4587165681 1341, 221
    Norn, Maria-Theresa Seniorforsker mtn@ps.au.dk
    Nyholt, Niels Ph.d.-studerende nn@ps.au.dk 1341, 222
    Nørgaard, Rebecca Risbjerg Ph.d.-studerende rebeccarisbjerg@ps.au.dk 1340, 334
    Olesen, Thomas Professor tho@ps.au.dk +4587165625 1332, 116
    Olsen, Tore Vincents Lektor tvo@ps.au.dk +4587165637 1332, 117
    Osmundsen, Mathias Adjunkt m.osmundsen@ps.au.dk +4587165793 1340, 135
    Pedersen, Asger Dalsgaard Videnskabelig assistent adp@ps.au.dk +4587164996 1331, 030
    Pedersen, Helene Helboe Professor helene@ps.au.dk +4587165606 1341, 218
    Pedersen, Jørgen Dige Lektor emeritus dige@ps.au.dk 1331, 112
    Pedersen, Karin Hilmer Lektor khp@ps.au.dk +4587165702 1331, 224
    Pedersen, Lars Dahl Seniorrådgiver ldp@ps.au.dk +4587165084 1340, 131
    Pedersen, Rasmus Brun Lektor brun@ps.au.dk +4587165613 1332, 218
    Pedersen, Thomas Lektor emeritus
    Pedersen, Viki Møller Lyngby Ph.d.-studerende vikip@ps.au.dk
    Perera, Natasha Elizabeth Sprogmedarbejder np@ps.au.dk +4587165641 1331, 132
    Petersen, Cecilie Lindgaard Videnskabelig assistent cepet@ps.au.dk
    Petersen, Michael Bang Professor michael@ps.au.dk +4587165729 1340, 235
    Petersen, Niels Bjørn Ph.d.-studerende niels@ps.au.dk +4587165592 1340, 232
    Pintz, Anne Ph.d.-studerende anne.pintz@ps.au.dk
    Poulsen, Malene Afdelingsleder malenep@ps.au.dk +4587165596 1331, 130
    Prior, Anna Christina Sprogmedarbejder acp@ps.au.dk +4587165605 1331, 123
    Qvick, Christian Nyvang AC-medarbejder cnq@ps.au.dk +4593521376 1340, 340
    Rafiqi, Arzoo Ph.d.-studerende arzoo.rafiqi@ps.au.dk
    Ramm, Ruth Kontorfuldmægtig rr@ps.au.dk +4587152202 1331, 115
    Ramos-Vielba, Irene Seniorforsker iravi@ps.au.dk 1332, 112
    Rasmussen, Jesper Ph.d.-studerende jr@ps.au.dk
    Rasmussen, Stig Hebbelstrup Rye Postdoc
    Ravn, Tine Adjunkt tr@ps.au.dk +4587165892 1331, 312
    Risse, Tobias Ph.d.-studerende tobias.risse@ps.au.dk 1331, 213
    Sainte-Marie, Maxime Postdoc msaintemarie@ps.au.dk +4587165889 1332, 113
    Sakstrup, Casper Postdoc cas@ps.au.dk +4587165698 1331, 322
    Schjødt, Rasmus Ph.d.-studerende rasmusjs@ps.au.dk 1331, 325
    Schneider, Jesper Wiborg Professor jws@ps.au.dk +4587165241 1331, 029
    Seeberg, Henrik Bech Lektor h.seeberg@ps.au.dk +4587165243 1340, 237
    Seeberg, Merete Bech Adjunkt m.bech@ps.au.dk +4587165636 1341, 121
    Senninger, Roman Adjunkt rsenninger@ps.au.dk +4587165737 1340, 133
    Serritzlew, Søren Professor soren@ps.au.dk +4587165684 1340, 331
    Sidenius, Niels Christian Michael Lektor emeritus ncs@ps.au.dk 1331, 112
    Simonsen, Kristina Bakkær Adjunkt bakkaer@ps.au.dk +4587165349 1340, 129
    Siune, Karen +4587165241 1331, 017
    Skaaning, Svend-Erik Professor skaaning@ps.au.dk +4587165595 1331, 219
    Skak, Mette Lektor msk@ps.au.dk +4587165627 1332, 214
    Skewes, Lea Postdoc etnols@cas.au.dk
    Skjæveland, Asbjørn Lektor skjaeveland@ps.au.dk +4587165634 1332, 215
    Skytte, Rasmus Postdoc raks@ps.au.dk +4587166337 1340, 136
    Slothuus, Rune Professor slothuus@ps.au.dk +4587165691 1340, 234
    Stage, Andreas Kjær Videnskabelig assistent ak@ps.au.dk +4587165898 1331, 019
    Stubager, Rune Professor stubager@ps.au.dk +4587165694 1341, 223
    Sundqvist, Emily Gæsteforsker es@ps.au.dk 1331, 211
    Svendsen, Gert Tinggaard Professor gts@ps.au.dk +4587165693 1341, 219
    Svensson, Palle Professor emeritus pal@ps.au.dk 1331, 112
    Sønderskov, Kim Mannemar Professor ks@ps.au.dk +4587165682 1340, 230
    Sørensen, Anne Kirstine Rønn PhD-studerende akr@ps.au.dk 1332, 213
    Sørensen, Curt Professor emeritus curttruc@ps.au.dk 1332, 212
    Sørensen, Georg Professor emeritus georgs@ps.au.dk 1331, 112
    Sørensen, Mads P. Seniorforsker mps@ps.au.dk +4587165897 1331, 026
    Sørensen, Mathilde Langgaard Ph.d.-studerende au470280@ps.au.dk
    Thomas, Duncan Andrew Postdoc dat@ps.au.dk 1332, 112
    Thomsen, Camilla Sommer Videnskabelig assistent cst@ps.au.dk 1340, 226
    Thomsen, Jens Peter Frølund Lektor froelund@ps.au.dk +4587165689 1340, 228
    Thomsen, Lotte Lektor sirl@ps.au.dk
    Thomsen, Nanna AC-medarbejder nanna@ps.au.dk 1340, 342
    Thomsen, Søren Risbjerg Professor emeritus srt@ps.au.dk +4523362208 1331, 112
    Thorsen, Matilde Tofte Ph.d.-studerende mth@ps.au.dk +4587165607 1331, 221
    Tolstrup, Jakob Lektor tolstrup@ps.au.dk +4587165626 1331, 230
    Trangbæk, Amalie Ph.d.-studerende amt@ps.au.dk +4587165649 1341, 118
    Tromborg, Mathias Wessel Adjunkt tromborg@ps.au.dk +4587164325 1340, 127
    Tyssedal, Jens Jørund Ph.d.-studerende jjt@ps.au.dk
    Valbjørn, Morten Lektor mortenv@ps.au.dk +4587165651 1332, 216
    Van Criekingen, Kristof Postdoc kvc@ps.au.dk +4587165004 1331, 027
    Vang, Susanne Afdelingsleder susanne@ps.au.dk +4587152198 1331, 119
    Varneskov, Tobias Ph.d.-studerende tv@ps.au.dk 1341, 112
    Vestergaard, Mathias Bukh Ph.d.-studerende bukh@ps.au.dk 1341, 116
    Videbæk Jensen, Andreas Ph.d.-stipendiat avj@ps.au.dk
    Vinther Christensen, Malene AC-fuldmægtig mvc@ps.au.dk 1331, 030
    Warburg, Ida Kontorfuldmægtig warburg@ps.au.dk +4587165632 1331, 117
    Wieland, Anders Gammelholm Ph.d.-studerende angw@ps.au.dk 1332, 223
    Winsløw, Mathilde Albertsen Ph.d.-studerende mawi@ps.au.dk 1340, 334
    Winther, Lone Sprogmedarbejder lone@ps.au.dk +4587165604 1331, 124
    Wolkenstein, Fabio Adjunkt wolkenstein@ps.au.dk +4587165223 1340, 130
    van Kersbergen, Kees Professor kvk@ps.au.dk +4587165727 1340, 229
    Østergaard, Clemens Stubbe Lektor emeritus clemens@ps.au.dk +4520145106 1331, 112
    Østergaard-Nielsen, Mathias Rask Ph.d.-studerende mathiasoestergaard@ps.au.dk 1340, 236