Medarbejdere

Institutleder

Foto: Poul Ib

Institutsekretariatsleder

Institutsekretær

Medarbejdere ved Institut for Statskundskab

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Aagaard, Kaare Seniorforsker ka@ps.au.dk +4587165236 1331, 025
Aarslew, Laurits Florang Ph.d.-studerende lfaa@ps.au.dk +4587164904 1332, 223
Aarøe, Lene Lektor leneaaroe@ps.au.dk +4587165705 1340, 233
Ahrensberg, Nanna Vestergaard Ph.d.-studerende nannava@ps.au.dk
Albertsen, Andreas Brøgger Postdoc aba@ps.au.dk +4587165302 1340, 259
Andersen, Annette Bruun Sprogmedarbejder annette@ps.au.dk +4587165584 1331, 126
Andersen, David Delfs Erbo Adjunkt dandersen@ps.au.dk +4587165605 1331, 113
Andersen, Jens Peter Seniorforsker jpa@ps.au.dk +4587165891 1332, 119
Andersen, Lotte Bøgh Professor lotte@ps.au.dk +4587165726 1340, 328
Andersen, Nikolaj K. Videnskabelig assistent andersen@ps.au.dk +4587166336 1332, 224
Andersen, Simon Calmar Professor simon@ps.au.dk +4587165725 1340, 327
Andersen, Steffen Selmer Ph.d.-studerende selmer@ps.au.dk +4587166223 1331, 217
Bager, Anders Valentin Videnskabelig assistent avb@ps.au.dk +4593522294 1340, 340
Baker, Christine Friis Ph.d.-stipendiat christine.baker@ps.au.dk +4587165894 1332, 115
Beach, Derek Professor derek@ps.au.dk +4587165629 1332, 222
Bendtsen, Anna-Kathrine Videnskabelig assistent akb@ps.au.dk +4587165048 1332, 115
Bengtson, Andreas anbe@ps.au.dk
Beuschel, Njall Specialarbejder nb@ps.au.dk
Binderkrantz, Anne Skorkjær Professor asb@ps.au.dk +4587165706 1341, 220
Birkving, Astrid Lykke Videnskabelig assistent alb@ps.au.dk +4587165052 1332, 112
Bisgaard, Martin Adjunkt mbisgaard@ps.au.dk +4587165608 1340, 137
Bisgaard, Mette Adjunkt mette.bisgaard@ps.au.dk
Bjerre, Liv Adjunkt libj@ps.au.dk +4587165906 1332, 218
Bjørnholm, Josefine Videnskabelig assistent jobj@ps.au.dk 1332, 121
Bjørnsig, Annie
Bloch, Carter Walter Centerleder, Professor carter.bloch@ps.au.dk +4587165901 1332, 117
Blom-Hansen, Jens Professor jbh@ps.au.dk +4587165696 1340, 338
Boisen Andersen, Didde Ph.d.-studerende diddeba@ps.au.dk 1340, 260
Bor, Alexander Postdoc alexander.bor@ps.au.dk 1341, 124
Borre, Ole Professor emeritus borre@ps.au.dk +4587165248 1331, 112
Boye, Stefan Ph.d.-studerende sboye@ps.au.dk 1340, 336
Brady, Emer Videnskabelig assistent bradyem@ps.au.dk +4587166245 1332, 123
Bruun, Finn Lektor emeritus fb@ps.au.dk 1331, 112
Brænder, Morten Lektor mortenb@ps.au.dk +4587165621 1331, 228
Bundgaard, Helle M.H. Kontorfuldmægtig helle@ps.au.dk +4587165602 1331, 125
Burau, Viola Lektor viola@ph.au.dk +4593508709 1260, 225
Bækgaard, Martin Professor martinb@ps.au.dk +4587165724 1340, 335
Bøggild, Troels Lektor tboeggild@ps.au.dk +4587165732 1341, 211
Carlsen, Maj Thimm Centeradministrator maj.carlsen@ps.au.dk +4522482829 1340, 251
Cecchini, Mathilde Adjunkt mcecchini@ps.au.dk +4587164315 1340, 351
Christensen, Emily Rose Tangsgaard Ph.d.-studerende ertc@ps.au.dk +4587165735 1340, 336
Christensen, Julian Postdoc julian@ps.au.dk +4587165617 1341, 120
Christensen, Jørgen Grønnegård Professor emeritus jgc@ps.au.dk +4528180189 1341, 213
Christensen, Matias Engdal Ph.d.-studerende mec@ps.au.dk 1332, 120
Christiansen, Peter Munk Professor, Institutleder pmc@ps.au.dk +4587165685 1341, 212
Dalsgaard, Anja Sprogmedarbejder anja@ps.au.dk +4587165616 1331, 121
Daur, Valentin Ph.d.-studerende vdaur@ps.au.dk 1341, 116
Degn, Lise Lektor ld@ps.au.dk +4587165887 1331, 022
Degn, Simone Sommer Ph.d.-stipendiat sommer@ps.au.dk 1340, 260
Djuve, Vilde Lunnan Ph.d.-studerende v.l.djuve@ps.au.dk
Dorf, Anna Christine Ph.d.-stipendiat achd@ps.au.dk 1340, 252
Doucette, Jonathan Stavnskær Videnskabelig assistent jd@ps.au.dk 1331, 311
Duus-Otterström, Göran Lektor gdo@ps.au.dk +4587164893 1340, 248
Eklund, Carita Mirjami Postdoc ceklund@ps.au.dk +4587165006 1332, 123
Elklit, Jørgen Professor emeritus elklit@ps.au.dk +46730711961
Favero, Nathan Bradley Adjunkt favero@ps.au.dk 1340, 346
Finke, Daniel Professor finke@ps.au.dk +4587165639 1332, 221
Fjendbo, Trine Høj Ph.d.-studerende fjendbo@ps.au.dk 1340, 236
Bak Foged, Ane Karoline Postdoc akbf@ps.au.dk +4587164795 1341, 114
Frank, Liv Ph.d.-studerende lif@ps.au.dk 1332, 213
Frederiksen, Kristian Vrede Skaaning Ph.d.-studerende ksf@ps.au.dk +4587165582 1332, 223
Fuglsang, Simon Videnskabelig assistent simon.fuglsang@ps.au.dk +4587166163 1332, 124
Garner, Renaud-Philippe Postdoc r-p.garner@ps.au.dk 1340, 229
Godman, Marion Kathe Adjunkt m.godman@ps.au.dk +4587165727 1340, 229
Graversen, Ebbe Krogh Lektor ekg@ps.au.dk +4587165893 1331, 028
Green-Pedersen, Christoffer Professor cgp@ps.au.dk +4587165692 1340, 329
Gregersen, Daniel Skov Videnskabelig assistent dsg@au.dk
Grundholm, Alexander Taaning Videnskabelig assistent atg@ps.au.dk 1331, 312
Grøn, Anders Barslund Ph.d.-stipendiat abg@ps.au.dk +4561283210
Grøn, Caroline Howard Lektor cg@ps.au.dk +4593521838 1340, 348
Guul, Thorbjørn Sejr Adjunkt tsg@ps.au.dk +4587164984 1341, 119
Gøtzsche-Astrup, Johan phd-studerende jga@ps.au.dk +4587165614 1331, 217
Gøtzsche-Astrup, Oluf Adjunkt oga@ps.au.dk 1332, 227
Haas, Nicholas Adjunkt nick.haas@ps.au.dk 1340, 226
Haddad, Fanar Lektor
Hall, Ellen Akademisk medarbejder eh@ps.au.dk +4587164325 1340, 349
Halling, Aske Ph.d.-studerende aske@ps.au.dk 1340, 232
Hansen, Frederik Godt Ph.d.-studerende frederik@ps.au.dk +4587165248 1340, 134
Hansen, Jesper Asring Jessen Adjunkt jesper@ps.au.dk 1340, 132
Hansen, Lasse Schmidt Ph.d.-studerende lsh@ps.au.dk +4587165648 1331, 212
Harste, Gorm Lektor gha@ps.au.dk +4587165593 1331, 226
Haunstrup, Jørgen K. Skovhus Ph.d.-studerende jorgen@ps.au.dk 1340, 340
Hirsch, Lisa Ph.d.-studerende lisahirsch@ps.au.dk 1341, 112
Hjelt, Mikkel Jagath Ph.d.-studerende mjh@ps.au.dk
Hjøllund, Lene Sekretariatsleder lh@ps.au.dk +4587165619 1331, 127
Holm, Jakob Majlund Adjunkt jholm@ps.au.dk +4587165598 1341, 111
Holtug, Nils Professor holtug@ps.au.dk 1340, 247
Horbach, Serge Pascal Johannes M Postdoc s.horbach@ps.au.dk 1332, 123
Høg Utoft, Ea Postdoc eautoft@ps.au.dk +4587166129 1332, 115
Højlund, Anne-Sofie Greisen PhD-studerende agh@ps.au.dk 1340, 262
Irming, Jane Frølund Afdelingsleder jfi@ps.au.dk +4587165238 1331, 021
Jacobsen, Christian Bøtcher Professor christianj@ps.au.dk +4587165431 1340, 332
Jakobsen, Morten Lektor mortenj@ps.au.dk +4587165246 1340, 326
Jensen, Carsten Professor carstenj@ps.au.dk +4587165678 1340, 227
Jeppesen, Matilde PhD-studerende mj@ps.au.dk +4587165441 1341, 222
Johannsen, Lars Lektor johannsen@ps.au.dk +4587165679 1331, 215
Junge, Sarah Yde Ph.d.-studerende syj@ps.au.dk +4587165683 1340, 242
Jørgensen, Frederik Postdoc fj@ps.au.dk 1331, 324
Jørgensen, Knud Erik Professor kej@ps.au.dk 1331, 112
Kaas, Jonas Gejl Adjunkt gejl@ps.au.dk 1332, 217
Kaldahl, Marie Ph.d.-studerende mariekaldahl@ps.au.dk
Schmidt, Evanthia K. Lektor eks@ps.au.dk +4587165896 1331, 032
Kanstrup, Birgit Afdelingsleder bk@ps.au.dk +4587165601 1331, 128
Karmsteen, Kirstine Ph.d.-studerende kir@ps.au.dk 1331, 212
Kiil, Filip Ph.d.-studerende fk@ps.au.dk +4587165731 1340, 232
Kjeldsen, Anne Mette Lektor annemette@ps.au.dk +4587165734 1340, 330
Kjær, Anne Mette Professor mkjaer@ps.au.dk +4587165245 1341, 214
Kladakis, Alexander Ph.d.-studerende alkl@ps.au.dk +4587165854 1331, 023
Klüser, Klaus Jonathan Ph.d.-studerende kjk@ps.au.dk +4587165603 1332, 120
Knudsen, Tonny Brems Lektor tbrems@ps.au.dk +4587165642 1332, 219
Kolstad, Karoline Larsen Ph.d.-studerende klk@ps.au.dk 1341, 118
Krishnarajan, Suthan Adjunkt suthan@ps.au.dk +4587164798 1331, 223
Kristensen, Thomas Ph.d.-studerende tkristensen@ps.au.dk +4587165734 1340, 242
Kristjansen, Simon Toft Ph.d.-studerende stkr@ps.au.dk
Kruse, Mathias Ph.d.-studerende matkr@ps.au.dk 1332, 122
Kölln, Ann-Kristin Lektor koelln@ps.au.dk +4587165615 1340, 231
Larsen, Lars Thorup Lektor lars@ps.au.dk +4587165701 1331, 227
Larsen, Martin Vinæs Lektor mvl@ps.au.dk +4587165231 1340, 128
Larsen, Morten Hjortskov Postdoc mlarsen@ps.au.dk +4587164969 1341, 122
Lauritsen, Henrik Ph.d.-studerende hl@ps.au.dk
Laustsen, Carsten Bagge Lektor cbl@ps.au.dk +4587165423 1332, 124
Laustsen, Lasse Lektor ll@ps.au.dk +4587165587 1340, 238
Lefevre, Raphael Postdoc
Lehrle-Fry, Jake Ph.d.-studerende jlf@ps.au.dk 1340, 264
Leipziger, Lasse Egendal Ph.d.-stipendiat lel@ps.au.dk 1331, 222
Lindekilde, Lasse Professor lindekilde@ps.au.dk +4587165631 1331, 229
Lindholt, Marie Fly Videnskabelig assistent mfl@ps.au.dk 1331, 315
Lippert-Rasmussen, Kasper Professor lippert@ps.au.dk +4587165643 1340, 249
Loftager, Jørn Emeritus lektor loftager@ps.au.dk +4551926091 1331, 112
Loftis, Matt W. Lektor mattwloftis@ps.au.dk +4587165635 1341, 123
Losi, Lucilla Federica Ph.d.-stipendiat lucilla.losi@ps.au.dk 1331, 023
Losinno, Massimo Graae Videnskabelig assistent mgl@ps.au.dk 1332, 124
Lund, Clara Siboni Ph.d.-studerende csl@ps.au.dk 1340, 350
Lyngs, Allan Rye Ph.d.-studerende arl@ps.au.dk
Madsen, Emil Bargmann Videnskabelig assistent ebm@ps.au.dk +4587164854 1331, 030
Matthiesen, Moritz Toby Lektor
May, Danielle Annie PhD-studerende danielle.may@ps.au.dk 1340, 134
Mejlgaard, Niels Professor nm@ps.au.dk +4587165895 1331, 024
Midtgaard, Søren Flinch Lektor midtgaard@ps.au.dk +4587165623 1340, 261
Mortensen, Peter Bjerre Professor peter@ps.au.dk +4587165707 1340, 333
Mouritsen, Per Lektor pm@ps.au.dk +4587165624 1332, 212
Mouritzen, Poul Erik Professor emeritus pem@ps.au.dk 1331, 112
Mozaffari, Mehdi Professor emeritus mehdi@ps.au.dk +4520222387 1331, 112
Munch, Lauritz Aastrup Ph.d.-studerende laumu@ps.au.dk +4587165736 1340, 262
Munch-Jurisic, Ditte Marie Postdoc dmmj@ps.au.dk 1340, 236
Møller, Anne Mette Adjunkt amm@ps.au.dk 1340, 128
Møller, Jørgen Professor jm@ps.au.dk +4587152203 1331, 225
Nannestad, Peter Professor emeritus pnannestad@ps.au.dk +4587165581 1340, 337
Neupert-Wentz, Clara Adjunkt clara@ps.au.dk 1331, 217
Nicolaisen, Peter Busch Ph.d.-studerende pbn@ps.au.dk 1331, 023
Nielsen, Helle Ørsted Seniorforsker hon@envs.au.dk +4587158879 1341, 213
Nielsen, Maria Lehmann Videnskabelig assistent male@ps.au.dk +4587165052 1332, 115
Nielsen, Poul Aaes Lektor poul@ps.au.dk 1340, 344
Nielsen, Rikke Haglund Studiesekretær rhn@ps.au.dk +4587165439 1331, 121
Nielsen, Vibeke Lehmann Professor vln@ps.au.dk +4587165681 1341, 221
Norn, Maria-Theresa Seniorforsker mtn@ps.au.dk
Nyholt, Niels Ph.d.-studerende nn@ps.au.dk 1341, 222
Nyrup, Jacob Videnskabelig assistent jacob.nyrup@ps.au.dk 1340, 130
Nørgaard, Rebecca Risbjerg Ph.d.-studerende rebeccarisbjerg@ps.au.dk 1340, 334
Olesen, Thomas Professor tho@ps.au.dk +4587165625 1332, 116
Olsen, Tore Vincents Lektor tvo@ps.au.dk +4587165637 1340, 240
Osmundsen, Mathias Postdoc m.osmundsen@ps.au.dk +4587165793 1340, 135
Pedersen, Asger Dalsgaard Videnskabelig assistent adp@ps.au.dk +4587164996 1332, 123
Pedersen, Helene Helboe Professor helene@ps.au.dk +4587165606 1341, 218
Pedersen, Jørgen Dige Lektor emeritus dige@ps.au.dk 1331, 112
Pedersen, Karin Hilmer Lektor khp@ps.au.dk +4587165702 1331, 224
Pedersen, Lars Dahl Seniorrådgiver ldp@ps.au.dk +4587165084 1340, 131
Pedersen, Rasmus Brun Lektor brun@ps.au.dk +4587165613 1332, 218
Pedersen, Thomas Lektor emeritus
Pedersen, Viki Møller Lyngby Adjunkt vikip@ps.au.dk 1340, 260
Perera, Natasha Elizabeth Sprogmedarbejder np@ps.au.dk +4587165641 1331, 132
Petersen, Cecilie Lindgaard AC-TAP cepet@ps.au.dk +4520761464 1340, 347
Petersen, Michael Bang Professor michael@ps.au.dk +4587165729 1340, 235
Petersen, Niels Bjørn Postdoc niels@ps.au.dk 1341, 120
Poulsen, Malene Afdelingsleder malenep@ps.au.dk +4587165596 1331, 130
Prior, Anna Christina Sprogmedarbejder acp@ps.au.dk +4587165605 1331, 123
Rachid, Ashraf Ph.d.-studerende ashraf@ps.au.dk 1332, 120
Rafiqi, Arzoo Ph.d.-studerende arzoo.rafiqi@ps.au.dk
Ramm, Ruth Kontorfuldmægtig rr@ps.au.dk +4587152202 1331, 115
Ramos-Vielba, Irene Seniorforsker iravi@ps.au.dk 1331, 027
Rasmussen, Jesper Ph.d.-studerende jr@ps.au.dk 1331, 329
Rasmussen, Stig Hebbelstrup Rye Postdoc stighebbelstrup@ps.au.dk 1340, 130
Ravn, Tine Adjunkt tr@ps.au.dk +4587165892 1332, 114A
Risse, Tobias Ph.d.-studerende tobias.risse@ps.au.dk 1331, 213
Rønn, Anne Kirstine PhD-studerende akr@ps.au.dk 1332, 213
Sainte-Marie, Maxime Postdoc msaintemarie@ps.au.dk +4587165889 1332, 124
Sakstrup, Casper Postdoc cas@ps.au.dk +4587165698 1331, 322
Schjødt, Rasmus Ph.d.-studerende rasmusjs@ps.au.dk 1331, 325
Schneider, Jesper Wiborg Professor jws@ps.au.dk +4587165241 1331, 029
Seeberg, Henrik Bech Lektor h.seeberg@ps.au.dk +4587165243 1340, 237
Seeberg, Merete Bech Adjunkt m.bech@ps.au.dk +4587165636 1341, 121
Senninger, Roman Postdoc rsenninger@ps.au.dk +4587165737 1340, 133
Serritzlew, Søren Professor soren@ps.au.dk +4587165684 1340, 331
Sidenius, Niels Christian Michael Lektor emeritus ncs@ps.au.dk 1331, 112
Simonsen, Kristina Bakkær Lektor bakkaer@ps.au.dk +4587165349 1340, 129
Siune, Karen +4587165241 1331, 017
Skaaning, Svend-Erik Professor skaaning@ps.au.dk +4587165595 1331, 219
Skak, Mette Lektor msk@ps.au.dk +4587165627 1332, 214
Skewes, Lea Postdoc etnols@cas.au.dk 1341, 224
Skjæveland, Asbjørn Lektor skjaeveland@ps.au.dk +4587165634 1332, 215
Skytte, Rasmus Adjunkt raks@ps.au.dk +4587166337 1340, 136
Slothuus, Rune Professor slothuus@ps.au.dk +4587165691 1340, 234
Stage, Andreas Kjær Postdoc ak@ps.au.dk +4587165898 1331, 019
Stennicke, Mette Grønborg AC-TAP mgs@ps.au.dk +4540359897 1340, 347
Stubager, Rune Professor stubager@ps.au.dk +4587165694 1341, 223
Svendsen, Gert Tinggaard Professor gts@ps.au.dk +4587165693 1341, 219
Svendsen, Mathias Kamper AC-medarbejder mks@ps.au.dk 1331, 317
Svensson, Palle Professor emeritus pal@ps.au.dk 1331, 112
Søndergaard, Mie Kusk Videnskabelig assistent mkusk@ps.au.dk 1332, 121
Sønderskov, Kim Mannemar Professor ks@ps.au.dk +4587165682 1340, 230
Sørensen, Curt Professor emeritus curttruc@ps.au.dk 1332, 212
Sørensen, Georg Professor emeritus georgs@ps.au.dk 1331, 112
Sørensen, Mads P. Seniorforsker mps@ps.au.dk +4587165897 1331, 026
Sørensen, Mathilde Langgaard Ph.d.-studerende mls@ps.au.dk 1332, 122
Thomas, Duncan Andrew Seniorforsker dat@ps.au.dk +4587165274 1331, 027
Thomsen, Camilla Sommer Videnskabelig assistent cst@ps.au.dk 1340, 349
Thomsen, Frej Klem Lektor fkthomsen@ps.au.dk 1340, 236
Thomsen, Jens Peter Frølund Lektor froelund@ps.au.dk +4587165689 1340, 228
Thomsen, Lotte Professor lotte.thomsen@ps.au.dk
Thomsen, Søren Risbjerg Professor emeritus srt@ps.au.dk +4523362208 1331, 112
Thorsen, Matilde Tofte Videnskabelig assistent mth@ps.au.dk 1331, 313
Tolstrup, Jakob Lektor tolstrup@ps.au.dk +4587165626 1331, 230
Trangbæk, Amalie Ph.d.-studerende amt@ps.au.dk +4587165649 1341, 118
Tyssedal, Jens Jørund Ph.d.-studerende jjt@ps.au.dk 1340, 252
Valbjørn, Morten Lektor mortenv@ps.au.dk +4587165651 1332, 216
Van Criekingen, Kristof Postdoc kvc@ps.au.dk +4587165004 1332, 124
Vang, Susanne Afdelingsleder susanne@ps.au.dk +4587152198 1331, 119
Varneskov, Tobias Ph.d.-studerende tv@ps.au.dk 1341, 112
Vesterbæk, Line Kjær Institutsekretær lkv@ps.au.dk +4587165601 1331, 128
Vestergaard, Mathias Bukh Ph.d.-studerende bukh@ps.au.dk 1341, 116
Videbæk Jensen, Andreas Ph.d.-studerende avj@ps.au.dk 1331, 329
Viganò, Edoardo Alberto Ph.d.-studerende eavigano@ps.au.dk 1340, 242
Vinther Christensen, Malene AC-fuldmægtig mvc@ps.au.dk +4587166247 1332, 112
Warburg, Ida Kontorfuldmægtig warburg@ps.au.dk +4587165632 1331, 117
Weisstanner, David Adjunkt
Wieland, Anders Gammelholm Ph.d.-studerende angw@ps.au.dk 1332, 223
Winsløw, Mathilde Albertsen Ph.d.-studerende mawi@ps.au.dk 1340, 334
Winther, Lone Sprogmedarbejder lone@ps.au.dk +4587165604 1331, 124
Wolkenstein, Fabio Lektor wolkenstein@ps.au.dk 1340, 250
van Kersbergen, Kees Professor kvk@ps.au.dk +4587165727 1340, 229
Østergaard, Clemens Stubbe Lektor emeritus clemens@ps.au.dk +4520145106 1331, 112
Østergaard-Nielsen, Mathias Rask Ph.d.-studerende mathiasoestergaard@ps.au.dk 1340, 236