Aarhus Universitets segl

Ny bog fra centeret om styring, ledelse, motivation og sammenhængskraft

Hvad betyder styring for ledelse, motivation og sammenhængskraft i offentlige organisationer? Det er hovedspørgsmålet i en ny bog med bidrag fra fem ledelsescenterforskere. Ved at sammenkoble fire begreber belyser de betingelserne for, at offentlige organisationer kan lykkes.

Foto: DJØF Forlag

Hvad siger offentlige ledere og medarbejdere selv, når de bliver spurgt åbent til betydningen af styring, motivation og ledelse? Og hvad ser de som sammenhængskraften i deres enheder? Det var nogle af de spørgsmål, fem forskere med tilknytning til Kong Frederiks Center for Offentlig Ledelse stillede under arbejdet med det store forskningsprojekt kaldet VUOS-projektet. Projektet er et felteksperiment, hvor de deltagende enheder er lodtrukket til forskellige typer organisationsudvikling. Effekterne af projektet vurderes især på baggrund af spørgeskemaer og registerdata, men en ny bog med titlen ”Sammen om at lykkes” fokuserer i højere grad på ledere og medarbejderes egne forståelser af forholdene via dybdegående interviews.

Forfatterne kombinerer 38 interviews med spørgeskemasvar fra ledere og medarbejdere, hvilket giver bogen både dybde og den nødvendige bredde til at belyse forholdene i fire offentlige sektorer. De fire sektorer – sundhed, beskæftigelse, politi og anklagemyndighed samt sociale botilbud – er udvalgt, fordi deres erfaringer rummer genkendelige træk, som mange offentlige organisationer kan spejle sig i.

Bogens empiriske materiale og indlejring i VUOS-projektet (klik for at åbne)

Bogen er en del af VUOS-projektet, som er et felteksperiment, der blev søsat i 2019. Enheder med både ledere og medarbejdere fra henholdsvis politi og anklagemyndighed, sociale botilbud og hospitalsafsnit blev tilbudt deltagelse i gratis organisationsudviklingsforløb faciliteret af organisationskonsulenter fra Kong Frederiks Center for Offentlig Ledelse ved Aarhus Universitet. Senere blev beskæftigelsesområdet samt andre typer sundhedsenheder også inviteret til at deltage i projektet. Formålet med organisationsudviklingsforløbene er først og fremmest at bidrage til udvikling i de deltagende enheder. Samtidig skal projektet skabe viden om, hvordan vi bedst tilrettelægger og afvikler udviklingsforløb i den offentlige sektor.

Bogen ”Sammen om at lykkes” trækker på den første spørgeskemamåling i enhederne (før udviklingsforløbet) kombineret med 38 interviews afholdt med ledere og medarbejdere mindst et år efter sidste udviklingsdag. Der indgår svar fra 2.439 ledere og medarbejdere i de kvantitative analyser.

Flere forskere fra de tre involverede fagdiscipliner (statskundskab med særligt fokus på offentlig forvaltning, psykologi og virksomhedsledelse) indgår i projektet, og der vil løbende komme resultater, efterhånden som projektets analyser bliver bedømt af fagfæller i tidsskrifter inden for de tre fagdiscipliner. Projektet er finansieret af Købmand Herman Sallings Fond, og der er ingen identificerede interessekonflikter. Spørgsmål til bogen og projektet som helhed kan rettes til professor Lotte Bøgh Andersen (lotte@ps.au.dk).

Adspurgt om bogens hovedpointe udtaler professor Lotte Bøgh Andersen:

"For mig er den vigtigste indsigt fra bogen samspillet mellem de indre forhold – motivation og sammenhængskraft, som er på indersiden af vores hoveder – og ledelsesadfærd og styring. Når styringen ændres, som det for eksempel sker på grund af de mange reformer netop nu, påvirker det ikke kun ledere og medarbejderes adfærd. Det har også betydning for, hvorfor politifolk, sygeplejersker, pædagoger og socialrådgivere er motiverede for fortsat at bidrage til såvel samfund som konkrete borgere. Mange ledere arbejder med både visioner, motivation og afstemt deling af ledelsesopgaverne, og vi finder også høje niveauer af de undersøgte motivationsformer, selvom nogle oplever styringen som en udfordring."

Bogen bygger på kvadrantmodellen, der skelner mellem henholdsvis indre og ydre perspektiver og mellem individforhold og kollektive forhold. Denne model er anvendt i en række tidligere bøger af professor og institutleder Jan Tønnesvang, som siger følgende om sit bidrag til den nye bog:

"I offentlige organisationer er der et komplekst samspil mellem styring og ledelse på den ene side og de oplevelser og den kultur, der præger medarbejdere og ledere, på den anden side. Teori om motivation og behovsrealisering bidrager til at forstå dette samspil, og i bogen inddrager vi også dele af forskningen i social kapital for at forstå, hvad sammenhængskraft er i forskellige enheder. Som udøvende offentlig leder er jeg rigtig godt bekendt med, at det er en vigtig og stor opgave at arbejde på at understøtte, at man er sammen om at lykkes med at realisere organisationens mening og målsætninger."

En anden medforfatter, der undervejs i bogens tilblivelse har fået formelt ledelsesansvar, er Margit Malmmose. Efter en periode som økonomichef ved UCN er hun i dag prodekan på Aalborg Universitet. Hun har især bidraget til bogens gennemgående styringsperspektiv og fremhæver især fokusset på de konkrete styringselementer som nyttigt for ledelsespraktikere:

"Vi skelner mellem systembaserede og kulturbaserede styringselementer. Et styringselement er et konkret redskab, der bidrager til, at organisationen når sine målsætninger. Som eksempler på systembaserede styringselementer ser vi blandt andet på hierarkiske ordrer, formelle regler, finansielle rammer og økonomiske incitamenter. Faglige normer og værdiartikulation er derimod kulturbaserede styringselementer, fordi de har udgangspunkt i det fælles, der ikke kan observeres. Måltal ligger i grænsefladen mellem kultur og system."

Ledelse er vigtigt, og lektor Anne Bøllingtoft fra Institut for Virksomhedsledelse har især lagt mærke til forskellene mellem, hvordan lederne beskriver deres egen ledelsesadfærd, og hvordan medarbejderne oplever denne:

"Vi ser den sædvanlige tendens til, at lederne ser sig selv som mere aktive, end medarbejderne opfatter dem. Til forskel fra tidligere forskning viser vi i bogen, hvordan begge parter taler om ledelsesadfærden i enheden. Her vil jeg gerne reklamere for de baggrundsdisplays, der er bagest i bogen. De indeholder illustrative interviewudsagn fra ledere og medarbejdere, så man kan sammenligne deres perspektiver på hhv. visionsledelse, positiv betinget feedback og distribueret ledelse."

Ph.d.-stipendiat Laura Bundgaard var selv en af organisationskonsulenterne i VUOS-projektet, før hun i september 2024 påbegyndte sit projekt om moralsk stress. Som medforfatter til den nye bog hæfter hun sig især ved både forskelle og ligheder mellem sektorerne:

"Der er nogle fælles forhold, der er ens for alle sektorerne. For eksempel er det tydeligt at se betydningen af politikerne. Men der er stor forskel i relationen til borgerne. I interviewene kan jeg genkende betydningen af, om organisationen har til opgave at ændre borgerne eller kategorisere dem. Handler det fx om at ændre en patient fra syg til rask eller om at kategorisere en bilist som skyldig eller ikke-skyldig i at have kørt for stærkt? Denne forskel har nemlig betydning for, hvordan medarbejderne i de forskellige sektorer oplever deres arbejde – både i forhold ledelse, motivation og sammenhængskraft. I forlængelse har det også betydning, om borgerne aktivt ønsker opgaveløsningen."

Bogen ”Sammen om at lykkes” udkommer den 27. oktober ved DJØF Forlag og kan forudbestilles her. Den henvender sig især til offentlige ledere på alle niveauer, men den er også relevant for studerende på videregående uddannelser samt for offentligt ansatte og andre med interesse i ledelse og styring. Der er særligt fokus på sundhedsområdet, politi og anklagemyndighed, beskæftigelsesområdet samt sociale botilbud, men eksemplerne er relevante for hele den offentlige sektor.

I Ledelsesugen i uge 44 er der tirsdag til fredag (28/10 - 31/10) webinarer om bogens hovedemner. Du kan tilmelde dig disse – og centerets fem øvrige webinarer – via dette link. Hvis du deltager i Ledertræf 2025 om mandagen den 27/10, kommer du også til at høre mere om bogens resultater.