Aarhus Universitets segl

Behandling af personoplysninger – Ledelse for offentlig værdi

Sådan behandler Aarhus Universitet dine personoplysninger

I forbindelse med din deltagelse i et forskningsprojekt på Aarhus Universitet, skal vi efter databeskyttelsesforordningen oplyse dig om, hvordan dine personoplysninger vil blive behandlet. I det følgende kan du derfor læse om, hvordan Aarhus Universitet behandler dine personlige oplysninger i forbindelse med din deltagelse i dette spørgeskema.

1. Projektets titel
Ledelse for offentlig værdi – Spørgeskema om Aarhuskompasset.

2. Formålet med behandlingen af personoplysninger
Oplysningerne bliver brugt til forskning om ledelse for offentlig værdi. Formålet med projektet er at bidrage med viden om, hvordan ledelse bidrager til og indgår i realiseringen af værdiorienteret styring.

Specifikt vil der blive udarbejdet (1) et antal videnskabelige artikler med anvendelse af data, (2) formidlingsartikler og dialoger med interesserede parter, herunder Aarhus Kommune, samt (3) offentliggørelse af generelle tendenser vedrørende ledelse for offentlig værdi. 

3. Dataansvarlig og projektansvarlig
Aarhus Universitet, Nordre Ringgade 1, 8000 Aarhus C, CVR-nr.: 31119103 er dataansvarlig for behandlingen af personoplysninger i forskningsprojektet.

Kong Frederiks Center for Offentlig Ledelse er ansvarlig for projektet. Projektgruppen er ledet af Mads Leth Jakobsen, som kan kontaktes på mads@ps.au.dk.

Databeskyttelsesrådgiver (DPO) ved Aarhus Universitet er Karina Søndergaard, der kan kontaktes på dpo@au.dk.

4. Disse personoplysninger behandles i projektet
Til projektet har vi fået videregivet dit navn, mail-adresse, stilling og organisatoriske placering fra Aarhus Kommune. Herudover behandler vi oplysninger, som du selv måtte oplyse i besvarelsen af spørgeskemaet (fx alder, køn, uddannelse, dit syn på ledelse og værdiskabelse mm.). Som udgangspunkt behandles der ikke følsomme oplysninger om dig, medmindre du selv afgiver sådanne information i spørgeskemaet.

Behandlingen af oplysninger fra ovenstående kilder sker i overensstemmelse med gældende lovgivning jf. punkt 5. og alle oplysninger behandles fortroligt. Der vil derfor aldrig offentliggøres noget, hvor enkeltpersoner kan identificeres.

5. Lovgrundlag for behandling af personoplysninger
Vi skal oplyse dig om, hvilke regler, der gælder for vores arbejde med dine personoplysninger. Vi har ret til at behandle dine personoplysninger efter databeskyttelsesforordningens artikel 6, stk. 1, litra e, som giver Aarhus Universitet ret til at behandle ikke-følsomme personoplysninger om dig uden dit samtykke, da forskningsprojektet er en opgave i samfundets interesse, og det er nødvendigt at behandle personoplysninger for at gennemføre forskningsprojektet. Som udgangspunkt indsamles der kun almindelige personoplysninger. Såfremt der kommer noget fra besvarelsen af spørgeskemaerne, som vil udgøre en følsom oplysning, så behandles de efter artikel 6, stk. 1, litra e og databeskyttelseslovens § 10, stk. 1, som giver Aarhus Universitet ret til at behandle dine følsomme personoplysninger og eventuelt oplysninger om strafbare forhold til videnskabelige forskningsformål uden dit samtykke.

6. Opbevaringstid og klagemuligheder
Vi kan ikke på nuværende tidspunkt sige, hvor længe dine personoplysninger vil blive behandlet. Dine personoplysninger behandles af Aarhus Universitet i personhenførbar form så længe, det er nødvendigt for forskningsformålet og reglerne om opbevaring efter ansvarlig forskningspraksis. Når dine personoplysninger ikke længere er nødvendige for behandlingen, vil de blive anonymiseret, overført til Rigsarkivet eller slettet.

Dine personoplysninger, som er indsamlet til projektet, vil ikke blive videregivet til andre.

7. Dine rettigheder og klagemuligheder
Du har følgende rettigheder, hvis Aarhus Universitet behandler dine personoplysninger som et led i et forskningsprojekt, der er i samfundets interesse.

  • Ret til sletning eller "retten til at blive glemt".
  • Ret til dataportabilitet - Du har i visse tilfælde ret til at modtage dine personoplysninger og til at anmode om, at personoplysningerne bliver overført fra én dataansvarlig til en anden.
  • Ret til ikke at være genstand for en automatisk afgørelse udelukkende baseret på automatisk behandling, herunder profilering.

Du skal være opmærksom på, at dine rettigheder kan være begrænset af anden lovgivning eller underlagt undtagelser, fx i relation til forskning og offentlig myndighedsudøvelse.

Hvis du ønsker at klage over behandlingen af dine personoplysninger, kan du rette henvendelse til tilsynsmyndigheden: Datatilsynet, Carl Jacobsens Vej 35, 2500 Valby.