Institut for Statskundskab er opdelt i en række afdelinger. Afdelingerne udgør den overordnede struktur for instituttets samlede virksomhed. Her koordineres undervisning, personaleforhold og overordnede forskningsstrategier.
Afdelingsformand: Tonny Brems Knudsen
Aarslew,
Laurits Florang
|
Albek,
Ida Braad
|
Beach,
Derek
|
Hansen,
Tanja Marie
|
Jakob Barrett,
Hannah Elizabeth
|
Johannsen,
Lars Vinther
|
Knudsen,
Tonny Brems
|
Krishnarajan,
Suthan
|
Møller,
Jørgen
|
Nennstiel,
Julia Hárune
|
Neupert-Wentz,
Clara
|
Pedersen,
Rasmus Brun
|
Tolstrup,
Jakob
|
Valbjørn,
Morten
|
Afdelingsformand: Søren Serritslew og Jens Blom-Hansen
Sektionsformand: Poul Aaes
Andersen,
Lotte Bøgh
|
Andresen,
Rasmus Marquard
|
Bachmann,
Rune Godske
|
Bundgaard,
Laura
|
Mundbjerg Eriksen,
Tine Louise
|
Gøtzsche-Astrup,
Oluf
|
Gregersen,
Daniel Skov
|
Grøn,
Anders Barslund
|
Grøn,
Caroline Howard
|
Grønhøj,
Benedicte Omand
|
Hall,
Ellen
|
Hansen,
Ane-Kathrine Lundberg
|
Haunstrup,
Jørgen K. Skovhus
|
Henriksen,
Jan
|
Højberg,
Niels
|
Jacobsen,
Christian Bøtcher
|
Jakobsen,
Mads Leth
|
Jensen,
Anne Sofie Glasdam
|
Keppeler,
Florian
|
Kjær Hargraves,
Emma
|
Kjeldsen,
Anne Mette
|
Lund,
Clara Siboni
|
Nielsen,
Poul Aaes
|
Østergaard-Nielsen,
Mathias Rask
|
Pedersen,
Astrid Kærvang
|
Tangsgaard,
Emily Rose
|
van Luttervelt,
Mads Pieter
|
Winsløw,
Mathilde Andreassen
|
Sektionsformand: Martin Vinæs
Ahrensberg,
Nanna Vestergaard
|
Andersen,
Simon Calmar
|
Bækgaard,
Martin
|
Blom-Hansen,
Jens
|
Christiansen,
Peter Munk
|
Egendal,
William Kjærgaard
|
Halling,
Aske
|
Hansen,
Jesper Asring Jessen
|
Hollmann,
Nadine Malmberg
|
Jakobsen,
Morten
|
Kolstad,
Karoline Larsen
|
Larsen,
Martin Vinæs
|
Mortensen,
Peter Bjerre
|
Nielsen,
Anders Leth
|
Nielsen,
Helle Ørsted
|
Nielsen,
Vibeke Lehmann
|
Overgaard,
Rikke Kolding
|
Serritzlew,
Søren
|
Tølbøll,
Katrine Bønneland
|
Trangbæk,
Amalie
|
Afdelingsformand: Anne Mette Kjær
Andersen,
David Delfs Erbo
|
Bauriegel,
Mario
|
Binderkrantz,
Anne Skorkjær
|
Cohen,
Oliver
|
Eriksen,
Daniel Møller
|
Falkvist,
Mathias Stenner
|
Finke,
Daniel
|
Green-Pedersen,
Christoffer
|
Jacobsen,
Ane Edslev
|
Jensen,
Carsten
|
Kjær,
Anne Mette
|
Leipziger,
Lasse Egendal
|
Møller,
Karl Magnus
|
Seeberg,
Henrik Bech
|
Seeberg,
Merete Bech
|
Senninger,
Roman
|
Skaaning,
Svend-Erik
|
Skjæveland,
Asbjørn
|
Søgaard,
Simon Tangen
|
Svendsen,
Gert Tinggaard
|
Thorsen,
Matilde Tofte
|
van Kersbergen,
Kees
|
Vestergaard,
Mathias Bukh
|
Vogler,
Jan P.
|
Xia,
Winnie Shiyi
|
Zhang,
Muzhou
|
Afdelingsformand: Mathias Tromborg
Aarøe,
Lene
|
Allinger,
Tim Lars
|
Andresen,
Mathies Jæger
|
Bings,
Paula Natalie
|
Bischof,
Daniel
|
Bisgaard,
Martin
|
Bøggild,
Troels
|
Canavan,
Miceal
|
Chemnitz,
Esther Ørbæk
|
Christensen,
Love Aksel
|
Christensen,
Matias Engdal
|
Ciobanu,
Costin-Marius-Viorel
|
Colombo,
Francesco
|
Fan,
Lei
|
Fenger,
Jannik
|
Frederiksen,
Kristian Vrede Skaaning
|
Gothreau,
Claire
|
Grønhøj,
Benedicte Omand
|
Gustafsson,
Rasmus Kappelgaard
|
Haas,
Nicholas
|
Hejstvig-Larsen,
Victor Nordgaard
|
Jeppesen,
Mathias Rask
|
Jørgensen,
Frederik
|
Karcic,
Ali
|
Kettel,
Laura Isabell
|
Kruse,
Mathias
|
Laustsen,
Lasse
|
Le Corre Juratic,
Morgan
|
Merrell,
Wilson
|
Nielsen,
Louise Halberg
|
Nørgaard,
Mads Peder Johannes H S
|
Nyholt,
Niels
|
Pedersen,
Helene Helboe
|
Petersen,
Michael Bang
|
Pradella,
Lea
|
Schüssler,
Julian
|
Severin-Nielsen,
Majbritt K
|
Skytte,
Rasmus
|
Slothuus,
Rune
|
Sønderskov,
Kim Mannemar
|
Stubager,
Rune
|
Thomsen,
Jens Peter Frølund
|
Tromborg,
Mathias Wessel
|
Videbæk Jensen,
Andreas
|
Afdelingsformand: Andreas Brøgger Albertsen
Albertsen,
Andreas Brøgger
|
Balezina,
Maryana
|
Bengtson,
Andreas
|
Cossette-Lefebvre,
Hugo
|
Dorf,
Anna Christine
|
Godman,
Marion Kathe
|
Hallsson,
Bjørn Gunnar
|
Hvid,
Rasmus Møller
|
Lippert-Rasmussen,
Kasper
|
Midtgaard,
Søren Flinch
|
Nørregaard,
Ida Bruun
|
Olsen,
Tore Vincents
|
Pedersen,
Viki Møller Lyngby
|
Thomsen,
Lotte
|
Tsiakiri,
Lydia
|
Vind Petersen,
Ida
|
Zala,
Miklós István
|
Afdelingsformand: Thomas Olesen
Ahrensberg,
Nanna Vestergaard
|
Balezina,
Maryana
|
Bjerre,
Liv
|
Brænder,
Morten
|
Carlsen,
Signe
|
Columban,
Alexandra
|
Dyrlev,
Emilie Kristine
|
Farø,
Emilie
|
Galos,
Diana-Roxana
|
Gøtzsche-Astrup,
Oluf
|
Jensen,
Kristoffer Skovgaard
|
Kaalund,
Maria
|
Karg,
Simon Tobias Schulz
|
Larsen,
Lars Thorup
|
Laustsen,
Carsten Bagge
|
Lindekilde,
Lasse
|
Mouritsen,
Per
|
Olesen,
Thomas
|
Pedersen,
Karin Hilmer
|
Peresman,
Adam Michael
|
Rachid,
Ashraf
|
Rasmussen,
Jesper
|
Schmidt,
Juliane Høgh
|
Simonsen,
Kristina Bakkær
|
van Vree,
Anna
|
Widmann,
Tobias
|
Centerleder: Carter Bloch
Alnor,
Emil Dolmer
|
Andersen,
Jens Peter
|
Bloch,
Carter Walter
|
Brady,
Emer
|
Degn,
Lise
|
Dorofeeva,
Oksana
|
Fishberg,
Rachel
|
Fuglsang,
Simon
|
Graversen,
Ebbe Krogh
|
Irwin,
Alan
|
Schmidt,
Evanthia K.
|
Lambert,
Marina
|
Norn,
Maria-Theresa
|
Pedersen,
Anna Vigsø
|
Povlsen,
Rikke Evald
|
Ravn,
Tine
|
Saugstrup,
Louise Isgaard
|
Schäfer Bak,
Mads
|
Schneider,
Jesper Wiborg
|
Sørensen,
Mads P.
|
Ulpts,
Sven Arend
|