Seminar: Et effektivt Folkestyre?
Åbent arrangement i samarbejde med Videnskabernes Selskab
Oplysninger om arrangementet
Tidspunkt
Sted
H.C. Andersens Boulevard 35, 1553 København V
Arrangør
Tirsdag den 6. oktober åbner Folketinget efter valget den 24. marts. Valget resulterede i et historisk fragmenteret Folketing. Mange partier er repræsenteret, og Socialdemokratiet er det eneste rigtigt store parti. Det har ført til mange bekymringer, om hvorvidt vi nu får et effektivt Folketing, der kan træffe nødvendige politiske beslutninger. Den historisk lange regeringsdannelsesproces forstærkede kun disse bekymringer, og forslag om at hæve spærregrænsen er f.eks. blevet fremsat.
Men skal vi faktisk være bekymrede for et effektivt folkestyre? En måde at besvare dette spørgsmål på er at se på andre landes erfaringer med fragmenterede parlamenter og udfordringer med at danne regeringer og faktisk få gennemført politiske beslutninger. Den danske situation efter valget er på ingen måde unik – alle landene omkring os oplever en lignende udvikling, og i den danske debat bliver der også henvist til især udviklingen i Holland, der har et endnu mere fragmenteret parlament.
I samarbejde med Videnskabernes Selskab arrangerer Magtudredningen 2.0 derfor et seminar med oplæg fra forskere fra Holland, Norge og Sverige om betydningen af de institutionelle rammer for partiernes samarbejde, når parlamenterne er fragmenterede. I Danmark udgør mindretalsregeringer, blokpolitik og politiske forlig vigtige institutionelle rammer for partiernes samarbejde, både når der skal dannes regering og samarbejdes bagefter. De andre lande har andre rammer, og kendskab til disse er vigtige input til den danske diskussion.
Af hensyn til de udenlandske oplægsholdere er sproget engelsk.
Program
09:00-09:10: Welcome by The Royal Danish Academy of Sciences and Letters
09:10-09:30: Introduction – Conflict and cooperation in a fragmented Danish Parliament: Are we on the road to a dysfunctional parliament? – Christoffer Green-Pedersen, Aarhus University
09:30-10:15: The Netherlands: The breakdown of broad governments and the first experience with minority governments – Professor Tom Louwerse, Leiden University
10:15-10:30: Break
10:30-11:15: Norway: Bloc coalitions and parliamentary cooperation – Post-doc Torill Stavenes, University of Bergen
11:15-12:00: Sweden: Pre-electoral agreements and budgetary rules – Professor Johannes Lindvall, University of Gothenburg
12:00-12:30: Questions and discussion