Dato:
Fredag den 14. august 2026
Tid:
Kl. 13.00-17.15 med efterfølgende netværk og reception
Sted:
Eigtveds Pakhus
Asiatisk plads 2G,
1448 København K
Pris:
300 kr.
Kontakt:
ps@ps.au.dk
Har du læst statskundskab eller samfundsfag ved Aarhus Universitet? Så deltag i årets alumnearrangement, hvor du får nye politologiske perspektiver på nogle af tidens største samfundsudfordringer.
Glæd dig til at høre forskere fra Institut for Statskundskab og en række gæster give dig indsigt i nogle af tidens væsentlige spørgsmål.
Du får samtidig mulighed for at netværke med gamle studiekammerater og alumner fra Institut for Statskundskab.
Dato og tidspunkt:
Fredag den 14. august 2026 kl. 13.00-17.15 med efterfølgende netværk og reception
Sted:
Eigtveds Pakhus
Asiatisk Plads 2G
1448 København K
Pris:
300 kr.
Kontaktperson:
ps@ps.au.dk
Lene Aarøe, professor, Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet
Information og offentlig samtale er grundsten i et velfungerende demokrati. Men misinformation og polarisering er i dag blandt de mest presserende globale udfordringer som senest fremhævet i World Economic Forums Global Risk Report. Hvorfor er borgerne modtagelige overfor misinformation og falske nyheder, og kan AI blive en del af løsningen? Hvorfor ser vi så dyb polarisering i mange vestlige samfund, hvor had og fjendtlighed i stigende grad sætter den offentlige samtale under pres? Og hvordan kan vi som samfund finde løsninger? Vær med, når vi med afsæt i ny forskning i politisk psykologi dykker ned i det moderne demokratis mest centrale udfordringer og mulige løsninger.
Louise Riis Andersen, chefrådgiver, Udenrigsministeriet
Tonny Brems Knudsen, lektor, Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet
Jørgen Møller, professor, Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet (moderator)
Danmark har i 2025-2026 plads som ikkepermanent medlem af FN’s sikkerhedsråd. Det danske medlemskab falder sammen med dramatiske udviklinger på den internationale scene. Panelet diskuterer mellemmagter og småstaters bidrag til FN-systemet i overgangen til en ny verdensorden og afdækker den måde, Udenrigsministeriet og den danske mission i New York arbejder på, herunder betydningen af FN-procedurer samt de danske muligheder for at samarbejde med andre ikkepermanente medlemmer.
Eva Kjer Hansen, fhv. minister og MF
Stig Henneberg, departementschef, Økonomiministeriet
Peter Bjerre Mortensen, professor, Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet (moderator)
Med afsæt i nye forskningsresultater under Magtudredningen 2.0, som viser, at lovgivningsprocessen i dag på en række punkter går hurtigere end tidligere, diskuterer dette panel årsager til den stigende hastighed, hvad udviklingen betyder for forholdet mellem politikere og embedsfolk, og hvilke konsekvenser det får for kvaliteten i lovgivningsarbejdet.
Rune Stubager, professor, Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet og medlem af forskningsledelsen for Det Danske Valgprojekt
Thomas Juul-Dam, partner i Primetime og tidligere særlig rådgiver for Helle Thorning Schmidt
Helene Helboe Pedersen, professor, Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet (moderator)
Folketingsvalget 2026 kom efter Danmarks største udenrigspolitiske krise siden 2. verdenskrig og midt i en kaotisk tid. Samtidig var det også vælgernes mulighed for at fælde dom over en upopulær SVM-regering. Hvorfor blev resultatet, som det gjorde, hvad siger valget om udviklingen i dansk vælgeradfærd, og hvad fortæller det os om det danske demokrati anno 2026?
Lars Bo Larsen, direktør, Nationalt Forsvarsteknologisk Center
Jørgen Møller, professor, Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet (moderator)
Småstaten Danmark står over for et nyt trusselsbillede, udløst af den russiske invasion i Ukraine og Trump-administrationens opgør med den regelbaserede verdensorden. Panelet afdækker konsekvenserne for det forsvarsteknologiske område i Danmark samt de udfordringer, Danmark står over for på dette område, herunder det nye fokus på EU-samarbejde om forsvarsteknologi samt samspillet mellem universiteter og centraladministrationen.
Det danske medielandskab og befolkningens medievaner har forandret sig dramatisk de seneste år og udfordrer det danske demokrati. Kan vi overhovedet fastholde en fælles offentlig debat med en grundlæggende enighed om rigtigt og forkert? Midt i denne udvikling har DR fået ny generaldirektør og ny strategi. Hvad skal public service være i et sådant mediebillede, og hvad er DR’s fremtidige rolle? Hvordan balancerer DR opgaven med at understøtte det danske demokrati, samtidig med at DR fastholder en kritisk distance til de magthavere, der finansierer DR?
Ved Christoffer Green-Pedersen, institutleder og professor, Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet