Institut for Statskundskab er opdelt i en række afdelinger. Afdelingerne udgør den overordnede struktur for instituttets samlede virksomhed. Her koordineres undervisning, personaleforhold og overordnede forskningsstrategier.
Afdelingsformand: Tonny Brems Knudsen
Aarslew,
Laurits Florang
|
Albek,
Ida Braad
|
Beach,
Derek
|
Camacho Garland,
Gabriela Clara A
|
Hansen,
Tanja Marie
|
Jakob Barrett,
Hannah Elizabeth
|
Knudsen,
Tonny Brems
|
Krishnarajan,
Suthan
|
Møller,
Jørgen
|
Neupert-Wentz,
Clara
|
Pedersen,
Rasmus Brun
|
Tolstrup,
Jakob
|
Valbjørn,
Morten
|
Afdelingsformand: Søren Serritslew og Jens Blom-Hansen
Sektionsformand: Poul Aaes
Andersen,
Lotte Bøgh
|
Gøtzsche-Astrup,
Oluf
|
Gregersen,
Daniel Skov
|
Grøn,
Caroline Howard
|
Hall,
Ellen
|
Hansen,
Ane-Kathrine Lundberg
|
Jacobsen,
Christian Bøtcher
|
Jakobsen,
Mads Leth Felsager
|
Keppeler,
Florian
|
Kjær Hargraves,
Emma
|
Kjeldsen,
Anne Mette
|
Nielsen,
Poul Aaes
|
Østergaard-Nielsen,
Mathias Rask
|
Tangsgaard,
Emily Rose
|
van Luttervelt,
Mads Pieter
|
Winsløw,
Mathilde Andreassen
|
Sektionsformand: Martin Vinæs
Andersen,
Simon Calmar
|
Bækgaard,
Martin
|
Blom-Hansen,
Jens
|
Egendal,
William Burchardt
|
Halling,
Aske
|
Hansen,
Jesper Asring Jessen
|
Hollmann,
Nadine Malmberg
|
Jakobsen,
Morten
|
Kettel,
Laura Isabell
|
Kolstad,
Karoline Larsen
|
Larsen,
Martin Vinæs
|
Nielsen,
Anders Leth
|
Nielsen,
Helle Ørsted
|
Nielsen,
Vibeke Lehmann
|
Serritzlew,
Søren
|
Tølbøll,
Katrine Bønneland
|
Trangbæk,
Amalie
|
Afdelingsformand: Anne Mette Kjær
Andersen,
David Delfs Erbo
|
Binderkrantz,
Anne Skorkjær
|
Cohen,
Oliver
|
Eriksen,
Daniel Møller
|
Finke,
Daniel
|
Green-Pedersen,
Christoffer
|
Jacobsen,
Ane Edslev
|
Kjær,
Anne Mette
|
Leipziger,
Lasse Egendal
|
Seeberg,
Henrik Bech
|
Seeberg,
Merete Bech
|
Senninger,
Roman
|
Skaaning,
Svend-Erik
|
Skjæveland,
Asbjørn
|
Svendsen,
Gert Tinggaard
|
Thorsen,
Matilde Tofte
|
van Kersbergen,
Kees
|
Vestergaard,
Mathias Bukh
|
Vogler,
Jan P.
|
Xia,
Winnie Shiyi
|
Zhang,
Muzhou
|
Afdelingsformand: Mathias Tromborg
Allinger,
Tim Lars
|
Andresen,
Mathies Jæger
|
Bisgaard,
Martin
|
Bøggild,
Troels
|
Canavan,
Miceal
|
Chemnitz,
Esther Ørbæk
|
Christensen,
Love Aksel
|
Christensen,
Matias Engdal
|
Christiansen,
Peter Munk
|
Fenger,
Jannik
|
Frederiksen,
Kristian Vrede Skaaning
|
Gothreau,
Claire
|
Gustafsson,
Rasmus Kappelgaard
|
Haas,
Nicholas
|
Kruse,
Mathias
|
Laustsen,
Lasse
|
Le Corre Juratic,
Morgan
|
Nielsen,
Louise Halberg
|
Nyholt,
Niels
|
Pedersen,
Helene Helboe
|
Petersen,
Michael Bang
|
Schüssler,
Julian
|
Slothuus,
Rune
|
Sønderskov,
Kim Mannemar
|
Stubager,
Rune
|
Tromborg,
Mathias Wessel
|
Videbæk Jensen,
Andreas
|
Afdelingsformand: Andreas Brøgger Albertsen
Albertsen,
Andreas Brøgger
|
Bengtson,
Andreas
|
Godman,
Marion Kathe
|
Lippert-Rasmussen,
Kasper
|
Midtgaard,
Søren Flinch
|
Nørregaard,
Ida Bruun
|
Olsen,
Tore Vincents
|
Pedersen,
Viki Møller Lyngby
|
Tsiakiri,
Lydia
|
Zala,
Miklós István
|
Afdelingsformand: Karin Hilmer Pedersen
Ahrensberg,
Nanna Vestergaard
|
Balezina,
Maryana
|
Bjerre,
Liv
|
Brænder,
Morten
|
Cryer,
Aske Horneman Kragh
|
Farø,
Emilie
|
Galos,
Diana-Roxana
|
Karg,
Simon Tobias Schulz
|
Larsen,
Lars Thorup
|
Laustsen,
Carsten Bagge
|
Lindekilde,
Lasse
|
Peresman,
Adam Michael
|
Rachid,
Ashraf
|
Simonsen,
Kristina Bakkær
|
Thorsen,
Emilie Kristine Dyrlev
|
van Vree,
Anna
|
Widmann,
Tobias
|
Centerleder: Carter Bloch
Alnor,
Emil Dolmer
|
Bloch,
Carter Walter
|
Carlsen,
Signe
|
Fuglsang,
Simon
|
Losi,
Lucilla
|
Pedersen,
Anna Vigsø
|
Ravn,
Tine
|
Ulpts,
Sven Arend
|